mydriver.co.il

הסעות ילדים - רענון נהלים לקראת שנת הלימודים החדשה


לרגל שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה, החלטנו לרענן את הנהלים לגבי הסעות ילדים לבתי ספר ולגנים


מקרים רבים קרו בשנים האחרונות של ילדים שנשכחו ברכב, במיוחד בימים חמים, והתוצאות היו הרסניות. היה נראה כאילו מדובר על גל שתקף את המדינה ולא פסח על אף מגזר.  בשנת 2004, משרד החינוך פרסם חוזרי מנכ"ל עם רענון נהלים באשר לכללי הבטיחות ברכב הסעות ילדים. בעקבות המחדל האחרון, שבו פעוטה קיפחה את חייה, ננסה לחדד את אותם נהלים ולהבין כיצד יש להתנהג בהסעת ילדים.


מי אחראי לשמירה על בטיחות הילדים?

חוזר המנכ"ל מורה כי האחריות לשמירה על בטיחות הילדת מונחת בראש ובראשונה על כתפיו של נהג ההסעה. הנהג, שנבחר מטעמה של חברת הסעות, אחראי על התנהגות תקינה במהלך הנסיעה ותפקידו לוודא כי כל הילדים חגורים בצורה נאותה. עם זאת, לא כל האחריות מוטלת על הנהג, שכן הרשות המקומית נדרשת גם היא לשאת באחריות, ולגלות חריגות מכללי הבטיחות במידה וישנם.

כמו כן, הרשות המקומית היא זו שאחראית לוודא את תקינות רכב ההסעות, וכן לבחור חברת הסעות שמתמחה בתחום הסעות תלמידים וילדים בכלל ומעסיקות נהגים בעלי רקורד נקי ורישיון נהיגה מתאים. במידה ורכב ההסעות שייך למועצה המקומית, עליה לוודא כי גילו אינו עולה על 14 שנים. אם לעומת זאת מדובר ברכב הסעות פרטי, אסור שגילו יעלה על 10 שנים.

מתי יש לשלב מבוגרים מלווים בהסעה?

ככלל, אין חוק המחייב שילוב מבוגר מלווה במסגרת ההסעה, אם כי זו אפשרות שהיא בהחלט מומלצת, שכן יתכן ששילוב המבוגר בכל נסיעה הוא זה שהיה מונע את כל אירועי המוות הטראגיים מלכתחילה. מקרים שבהם חלה חובה על שילוב מבוגר מלווה היא במקרים של הסעת ילדים עם מוגבלויות או בהסעת ילדים בגיל הגן. במקרים אלה, זהו מתפקידו של המבוגר האחראי לסייע בהורדת הילדים מהרכב ולהביאם ליעד בשלום (בין אם מדובר בגן או בבית).

בנוסף, תפקידו של המלווה הוא לספור את כמות הנוסעים בהסעה ולנהל רשימה עם מספרי הטלפונים של ההורים. בשל כך, יתבקש ההורה המלווה לעבור הכשרה ייעודית בבית הספר או בגן.

דגשים נוספים שחשוב להקפיד עליהם

הכלל החשוב ביותר הוא לוודא שלכל ילד יש מושב מתאים וכי הנהג לא מסיע כמות גדולה מדי של ילדים ברכב. בנוסף, ילדים בגילאי הגן אינם רשאים לשבת במושב הקדמי ליד הנהג, אלא במושבים האחוריים בלבד.

חברות הסעות צריכה להתחייב כי קיימות מספיק חגורות בטיחות עבור כל המושבים ברכב. הסעות ילדים בגילאי הגן מצריכות בנוסף לכך בדיקה מדוקדקת של סוגי חגורות הבטיחות: חגורות כתף למשל, מצריכות שימוש בכסאות מגביהים בנוסף לריסון באמצעות החגורה, בעוד שחגורות אגן (אלו שנפוצות במרבית האוטובוסים) אינן מצריכות עזרים נוספים.

התנהגות נאותה במהלך הנסיעה

חברות הסעות המתמחות בהסעות ילדים, מודעות היטב לקודי ההתנהגות הנאותה במהלך הנסיעה. את קודי ההתנהגות יש לשקף לילדים ולאכוף אותם בכל העת.

במסגרת קודי ההתנהגות הללו יש להימנע מלעמוד או להסתובב במהלך הנסיעה, אסור להוציא מחוץ לחלון ידיים או ראש, אסור לנהל תגרות או לצעוק בקול רם באוטובוס או לעסוק בכל פעולה אחרת שעשויה למשוך את תשומת לבו של הנהג ולהסיח את דעתו מהכביש.

בנוסף, בעת הירידה מרכב ההסעות, יש להמתין עד לעצירה מוחלטת על מנת למנוע תאונות טראגיות, יש לרדת בצורה מנומסת, אחד אחרי השני מבלי לדחוף. כמו כן, יש לאפשר ירידת ילדים אך ורק דרך הדלת הקדמית של רכב ההסעות ולהוריד אותם בצד הכביש שבו נמצא בית הספר/ הגן/ הבית, על מנת שלא יאלצו לחצות כבישים באופן עצמאי.

ח"כ זאב בילסקי מקדימה, הציע  להתקין ברכבי הסעות ילדים גלאי נפח, שנועד להפעיל אזעקה או לחייג למוקדי חירום במצבים שבהם הילד נשכח ברכב ההסעות, כמו במקרה האחרון בנתניה07/09/2013    המאמר עודכן בתאריך 21/12/2016    mydriver.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mydriver.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 mydriver.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות הסעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסעות
מחפשים חברת הסעות לתלמידים? נשמח לגבר אתכם
אנחנו עובדים עם חברות הסעות מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!