enter-article הסעות ילדים - רענון נהלים לקראת שנת הלימודים החדשה - הנהג שלי
חברות הסעות » מאמרים וחדשות » הסעות ילדים - רענון נהלים לקראת שנת הלימודים החדשה

הסעות ילדים - רענון נהלים לקראת שנת הלימודים החדשה

לרגל שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה, החלטנו לרענן את הנהלים לגבי הסעות ילדים לבתי ספר ולגנים

מקרים רבים קרו בשנים האחרונות של ילדים שנשכחו ברכב, במיוחד בימים חמים, והתוצאות היו הרסניות. היה נראה כאילו מדובר על גל שתקף את המדינה ולא פסח על אף מגזר.  בשנת 2004, משרד החינוך פרסם חוזרי מנכ"ל עם רענון נהלים באשר לכללי הבטיחות ברכב הסעות ילדים. בעקבות המחדל האחרון, שבו פעוטה קיפחה את חייה, ננסה לחדד את אותם נהלים ולהבין כיצד יש להתנהג בהסעת ילדים.

מי אחראי לשמירה על בטיחות הילדים?

חוזר המנכ"ל מורה כי האחריות לשמירה על בטיחות הילדת מונחת בראש ובראשונה על כתפיו של נהג ההסעה. הנהג, שנבחר מטעמה של חברת הסעות, אחראי על התנהגות תקינה במהלך הנסיעה ותפקידו לוודא כי כל הילדים חגורים בצורה נאותה. עם זאת, לא כל האחריות מוטלת על הנהג, שכן הרשות המקומית נדרשת גם היא לשאת באחריות, ולגלות חריגות מכללי הבטיחות במידה וישנם.

כמו כן, הרשות המקומית היא זו שאחראית לוודא את תקינות רכב ההסעות, וכן לבחור חברת הסעות שמתמחה בתחום הסעות תלמידים וילדים בכלל ומעסיקות נהגים בעלי רקורד נקי ורישיון נהיגה מתאים. במידה ורכב ההסעות שייך למועצה המקומית, עליה לוודא כי גילו אינו עולה על 14 שנים. אם לעומת זאת מדובר ברכב הסעות פרטי, אסור שגילו יעלה על 10 שנים.

מתי יש לשלב מבוגרים מלווים בהסעה?

ככלל, אין חוק המחייב שילוב מבוגר מלווה במסגרת ההסעה, אם כי זו אפשרות שהיא בהחלט מומלצת, שכן יתכן ששילוב המבוגר בכל נסיעה הוא זה שהיה מונע את כל אירועי המוות הטראגיים מלכתחילה. מקרים שבהם חלה חובה על שילוב מבוגר מלווה היא במקרים של הסעת ילדים עם מוגבלויות או בהסעת ילדים בגיל הגן. במקרים אלה, זהו מתפקידו של המבוגר האחראי לסייע בהורדת הילדים מהרכב ולהביאם ליעד בשלום (בין אם מדובר בגן או בבית).

בנוסף, תפקידו של המלווה הוא לספור את כמות הנוסעים בהסעה ולנהל רשימה עם מספרי הטלפונים של ההורים. בשל כך, יתבקש ההורה המלווה לעבור הכשרה ייעודית בבית הספר או בגן.

דגשים נוספים שחשוב להקפיד עליהם

הכלל החשוב ביותר הוא לוודא שלכל ילד יש מושב מתאים וכי הנהג לא מסיע כמות גדולה מדי של ילדים ברכב. בנוסף, ילדים בגילאי הגן אינם רשאים לשבת במושב הקדמי ליד הנהג, אלא במושבים האחוריים בלבד.

חברות הסעות צריכה להתחייב כי קיימות מספיק חגורות בטיחות עבור כל המושבים ברכב. הסעות ילדים בגילאי הגן מצריכות בנוסף לכך בדיקה מדוקדקת של סוגי חגורות הבטיחות: חגורות כתף למשל, מצריכות שימוש בכסאות מגביהים בנוסף לריסון באמצעות החגורה, בעוד שחגורות אגן (אלו שנפוצות במרבית האוטובוסים) אינן מצריכות עזרים נוספים.

התנהגות נאותה במהלך הנסיעה

חברות הסעות המתמחות בהסעות ילדים, מודעות היטב לקודי ההתנהגות הנאותה במהלך הנסיעה. את קודי ההתנהגות יש לשקף לילדים ולאכוף אותם בכל העת.

במסגרת קודי ההתנהגות הללו יש להימנע מלעמוד או להסתובב במהלך הנסיעה, אסור להוציא מחוץ לחלון ידיים או ראש, אסור לנהל תגרות או לצעוק בקול רם באוטובוס או לעסוק בכל פעולה אחרת שעשויה למשוך את תשומת לבו של הנהג ולהסיח את דעתו מהכביש.

בנוסף, בעת הירידה מרכב ההסעות, יש להמתין עד לעצירה מוחלטת על מנת למנוע תאונות טראגיות, יש לרדת בצורה מנומסת, אחד אחרי השני מבלי לדחוף. כמו כן, יש לאפשר ירידת ילדים אך ורק דרך הדלת הקדמית של רכב ההסעות ולהוריד אותם בצד הכביש שבו נמצא בית הספר/ הגן/ הבית, על מנת שלא יאלצו לחצות כבישים באופן עצמאי.

ח"כ זאב בילסקי מקדימה, הציע  להתקין ברכבי הסעות ילדים גלאי נפח, שנועד להפעיל אזעקה או לחייג למוקדי חירום במצבים שבהם הילד נשכח ברכב ההסעות, כמו במקרה האחרון בנתניה

עוד באותו נושא

הסעות נכים - איך עושים את זה בטוח

הסעות נכים - איך עושים את זה בטוח

הסעות לאנשים עם מוגבלויות, הן הרבה מעבר לפתרון תחבורתי , בייחוד כאשר מדובר על ילדים שזקוקים להסעה ללימודים כחלק משירותי הסעות שמציעות חברות...

הסעות ילדים - כללי בטיחות

הסעות ילדים - כללי בטיחות

מדי שנה אנחנו שומעים על שורה של תאונות דרכים בהם מעורבים אוטובוסים הסעות ילדים ותלמידים. כדי למנוע את התאונות, החלטנו להקדיש את המאמר הראשון...

חברות הסעות - הסעות בטוחות לאירוע שלכם

חברות הסעות - הסעות בטוחות לאירוע שלכם

המודעות העולה בכל מה שקשור לזהירות בדרכים מובילה רבים לחשוב על שירותי הסעות לאירוע שלהם, בייחוד כאשר מדובר באירוע שמעורב בו הרבה אלכוהול,...

חברות הסעות - כל מה שמשרד התחבורה דורש

חברות הסעות - כל מה שמשרד התחבורה דורש

מחקרים מראים שכל שנה נפצעים קרוב ל-20 ילדים במהלך הסעה של חברת הסעות. הכל תלוי בידיים ובאחריות של חברת ההסעות חברות הסעות רבות מספור מציעות...

השכרת מיניבוס – כל מה שרק רציתם לדעת

השכרת מיניבוס – כל מה שרק רציתם לדעת

לא פעם אנחנו מתחבטים בשאלה מה משתלם יותר, לנסוע בכמה רכבים או להזמין הסעה. התשובה הנכונה? תלוי לאן נוסעים וכמה אנשים אתם השכרת מיניבוסים מתקיימת...

string(33) "categoryהסעות תלמידים"